Ігри про український побут від «Баби Єльки» поповнять освітні скриньки для Кропивницької громади
Команда проєкту «Баба Єлька» завершує роботу над двома новими настільними іграми - «Що у хаті?» та «Знайди пару». Їх підготували спеціально для освітніх патріотичних скриньок, які невдовзі з’являться у навчальних закладах Кропивницької громади.
Карткові ігри розробляють у межах проєкту, що реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та агенції «Хліб для світу». Скриньки, наповнені матеріалами для національно-культурного виховання, вже включають пазли із зображенням Театру корифеїв, штампи для вибійки, дитячий пісенник і тепер доповняться авторськими іграми, створеними на основі польових досліджень експедицій «Баби Єльки» селами Кіровоградщини.
Концепцію нових ігор розробила кандидатка педагогічних наук, завідувачка Етнолабораторії Світлана Листюк. Вона пояснює, що ідея виникла з досвіду спілкування з дітьми, які приходять на екскурсії до лабораторії:
«Ми побачили, що більшість дітей не можуть назвати чи пояснити призначення таких звичних для предків речей, як прялка, калачі чи коралі. Тому вирішили створити ігрові формати, які допоможуть відновити цей зв’язок з традицією», — каже дослідниця.
Гра «Що у хаті?» — це ілюстрована добірка побутових предметів, вбрання, страв і святкової атрибутики. У ній зображені понад два десятки предметів, зокрема ослінчик, клямка, копистка, юпка, черевички, дідух, писанки, жайворонки та інші. Всі ці речі мають автентичні прототипи, що зберігаються в Етнолабораторії або були знайдені під час етнографічних експедицій регіоном.
«Це гра-музей у коробці. Вона допомагає не лише вивчити назви, а й зберегти культурну пам’ять, яка поступово зникає з сучасного побуту», — додає Світлана Листюк.
Інша розробка, «Знайди пару», працює з тим самим тематичним контентом, але має дещо іншу логіку: тут потрібно встановити зв’язки між предметами. Наприклад, вареники та качалка, коралі та дукач, вощина і свічка.
«Деякі предмети мають кілька можливих відповідей. Наприклад, борошно можна поєднати з млином, діжкою, хлібом чи варениками. І завдання дитини - пояснити свій вибір та, за бажанням, вигадати історію в якій фігурували б предмети зображені на обраній парі карток», — розповідає авторка ідеї.
Обидві гри мають варіативні правила: для парної, командної або індивідуальної гри, а також супроводжуються інструкціями з варіантами поєднань, переліком карток і методичними порадами.
Розробники радять педагогам використовувати картки не лише для вивчення назв, а й як інструмент для розвитку мовлення — через складання речень, створення історій чи тематичних розповідей.
Наразі команда «Баби Єльки» завершила роботу над однією грою, а іншу вже передала до друку. Обидві стануть повноцінною частиною патріотичного освітнього простору, орієнтованого на збереження та популяризацію української спадщини в дитячому середовищі.
Проєкт підготували за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та агенції «Хліб для світу» в межах ініціативи «Лабораторія стійкості». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію донорів.