«Баба Єлька» зняла майстер-клас із вибійкарства для шкільних освітніх скриньок
Команда етнографічного проєкту «Баба Єлька» зняла відеоурок із традиційного вибійкарства. Він доповнить культурно-освітні скриньки, які готують для шкіл Кропивницької громади.
Перш ніж виготовити штампи та приступити до зйомок майстер-класу, команда дослідила колекцію автентичних речей, зібраних під час експедицій і нині збережених в Етнолабораторії «Баби Єльки». Це — текстиль (сорочки, рушники), кераміка (глечики, тарілки) та дерев’яні вироби, зокрема розписні скрині. Разом із педагогами обрали впізнавані й близькі дітям візуальні мотиви: рослини (вишеньки), тварини (пташки, рибки, коники) та геометричні орнаменти — так звані «бордюри-парканчики».
До створення вибійок долучилися вибійкар і засновник творчої майстерні «Будяк Кучерявий» Костянтин Данильченко, дизайнерка Наталя Андріянова та майстер 3D-моделювання Артем Пархоменко.
За словами Костянтина Данильченка, спочатку розглядали понад два десятки орнаментів із рушників різних сіл області:
«Обрали в підсумку п’ять найцікавіших образів: “бордюр”, рибок — із рушника з Цибулевого, вишеньки — із Завтурового, пташок — із Мошориного. А також нас зацікавив рушник із села Іванівка, датований 1930 роком, на якому зображений вершник на коні», — зазначив майстер.
Після розробки штампів команда зняла майстер-клас безпосередньо в стінах Етнолабораторії. Його провів Костянтин Данильченко, а допомагала майстру 11-річна учениця 5 класу ліцею «Центральний» Варвара Андрущенко.
За словами Костянтина, на цьому майстер-класі вперше використали всі створені штампи. Разом із Варварою вони пояснили, як користуватися вибійками, як доглядати за тканинами з нанесеним орнаментом, розповіли про стилістику й особливості створення візерунків. Це — перший інструктаж для педагогів і дітей, що дозволяє доторкнутися до традиційного мистецтва.
«Я вже була на майстер-класі з вибійкарства раніше, теж в Етнолабораторії. Було цікаво, тож я дуже зраділа, коли мене запросили на зйомки відео майстер-класу. Разом із майстром ми прикрашали екосумки. Як орнамент я обрала вишеньки — вони мені сподобалися найбільше. Я зробила зелені листочки та червоні ягідки. Думаю, що моїм одноліткам також буде цікаво працювати зі штампами для вибійок, як і мені — адже під час такого заняття можна фантазувати і створювати щось красиве», — розповіла Варвара.
Відеоурок зняв оператор Олексій Каприця.
«Маю досвід зйомок і на інших майстер-класах з майстринями з Кропивницького та різних куточків України. Зйомки в Етнолабораторії були цікавими тому, що матеріал для них збирався, систематизувався і реалізовувався через практику старовинних методів вибійки. Зараз техніка вибійки ніби й відроджується, але здебільшого — у сучасному стилі. А в Етнолабораторії я побачив справжнє збереження історичної спадщини — праці наших пращурів, бабусь і дідусів, того, що передавалося з покоління в покоління. Я дуже радий бути частиною такої важливої справи», — поділився враженнями відеооператор.
Готове відео розмістять на флешках, які увійдуть до складу скриньок від «Баби Єльки». Крім відео, у скриньках педагоги знайдуть набір штампів, змодельованих за зразками з рушників і сорочок, інструкцію з їхнього використання та практичного призначення.
Довідково. Вибійка — це традиційна техніка декорування тканини або паперу за допомогою штампів, виготовлених із дерева, пластику чи інших матеріалів. У побуті українців її використовували для оздоблення рушників, скатертин та одягу. Вибійкарство було поширеним в Україні в XIX—XX століттях, але з розвитком технологій поступово втратило популярність. Сьогодні техніка знову набуває актуальності як засіб збереження та популяризації національної культури.
Проєкт реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та агенції «Хліб для світу» в межах ініціативи «Лабораторія стійкості». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково збігається з поглядами Міжнародного фонду «Відродження» чи агенції «Хліб для світу».